Nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami
(1) Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin, zaměstnanec mladší 18 let po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.
(2) Odpočinek podle odstavce 1 může být zkrácen až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích zaměstnanci staršímu 18 let za podmínky, že následující odpočinek mu bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku a) v nepřetržitých provozech, při nerovnoměrně rozvržené pracovní době a při práci přesčas, b) v zemědělství, c) při poskytování služeb obyvatelstvu, zejména
- ve veřejném stravování,
- v kulturních zařízeních,
- v telekomunikacích a poštovních službách,
- ve zdravotnických zařízeních,
- v zařízeních sociálních služeb,
Při vytváření pracovních plánů v editaci pracovních směn je třeba dbát na správné rozvržení pracovní doby.
Pracovní plány, ať už se jedná o typ práce – pevná, práce – pružná, práce – celopružná nebo práce – volná, by měly mít mezi koncem jednoho pracovního plánu a začátkem následujícího pracovního plánu časový interval v délce alespoň 11 hodin (u zaměstnanců mladší 18 let alespoň 12 hodin) během 24 hodin po sobě jdoucích.
Tento časový interval může být zkrácen až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích zaměstnanci staršímu 18 let za podmínky, že následující odpočinek mu bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku.
Zaměstnanec pracuje ve středu od 15:00 do 23:30. Zaměstnavatel může zaměstnanci naplánovat další směnu v úterý nejdříve od 10:30. Pokud bude zaměstnanci na dobu od 9:00 do 10:30 nařízen přesčas, je to možné. Zaměstnanec však měl na odpočinek jen 9,5 hodiny času a po úterní směně je proto nutný odpočinek v rozsahu nejméně 12,5 hodiny.
Rozdíl mezi koncem první směny a začátkem další směny je 11 hodin:
Rozdíl mezi koncem první směny a začátkem další směny je 9,5 hodin, proto je před třetí směnou nutný odpočinek nejméně 12,5 hodiny:
Odpočinek mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny, zkrácený v rozsahu podle § 90 odst. 2, může být zaměstnanci staršímu 18 let nahrazen při sezónních pracích v zemědělství tak, že mu bude poskytnut v období následujících 3 týdnů od jeho zkrácení.
Dny pracovního klidu
(1) Dny pracovního klidu jsou dny, na které připadá nepřetržitý odpočinek zaměstnance v týdnu, a svátky.
(2) Práci ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně.
(3) V den nepřetržitého odpočinku v týdnu může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon těchto nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech: a) naléhavé opravné práce, b) nakládací a vykládací práce, c) inventurní a závěrkové práce, d) práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu, e) při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech, f) práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva, g) práce v dopravě, h) krmení a ošetřování zvířat.
(4) Ve svátek může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon prací, které je možné zaměstnanci nařídit ve dnech nepřetržitého odpočinku v týdnu, práce v nepřetržitém provozu a práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele.
(5) Ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit jen výkon prací uvedených v odstavcích 3 a 4 nejvýše dvakrát v průběhu období 4 týdnů po sobě jdoucích, uplatní-li se v kontu pracovní doby postup podle § 86 odst. 4.
(6) U zaměstnavatele, u kterého zaměstnanec koná práci v nočních směnách, začíná den pracovního klidu hodinou odpovídající nástupu zaměstnanců té směny, která v týdnu nastupuje podle rozvrhu směn jako první. Ustanovení věty první je možné použít též pro účely práva na mzdu nebo plat, odměnu z dohody a pro zjišťování průměrného výdělku.
Za svátek náleží nepracujícímu zaměstnanci náhrada mzdy, která by mu jinak v důsledku svátku ušla.
Pokud je v editaci pracovní směny nastavena položka Práce ve svátek na NE a pokud svátek vychází na den, kdy uživatel běžně pracuje (má pracovní plán dle pracovní směny), náleží uživateli náhrada mzdy za svátek. Den svátku v záložce Plán je bez pracovního plánu (neočekává se práce uživatele) a v reportu je tento den zaznačen jako svátek (sloupec svátek). Hodinová hodnota svátku odráží hodnotu odpracovat nastavenou u pracovního plánu (https://help.sysdo.cz/pracovni-doba/#fondpracovnidoby).
Za odpracovaný svátek zaměstnanci přísluší jednak mzda, a jednak by mu mělo být poskytnuto náhradní volno v rozsahu směny, kterou ve svátek odpracoval, i když by jinak měl nárok na odpočinek.
Pokud za práci ve svátek náleží náhradní volno, v editaci pracovní směny je položka Práce ve svátek nastavena na NE a na den, kdy je svátek, se do docházky uživatele vloží plán Kompenzace. Na den náhradního volna se vloží plán Soukromý odchod. Den svátku je v záložce Plán označen jako svátek (malá ikona) s pracovním plánem (kompenzace). Za tento den je sledována odpracovaná doba, která se počítá do celoměsíčního pracovního fondu. V reportu je odpracovaná doba zaznačena jako běžná odpracovaná doba a zároveň je tento den zaznačen jako svátek (sloupec svátek). Hodinová hodnota svátku odráží hodnotu odpracovat nastavenou u pracovního plánu (https://help.sysdo.cz/pracovni-doba/#fondpracovnidoby).
Pokud se na tom zaměstnanec a zaměstnavatel shodnou, je možné místo dne náhradního volna poskytnout příplatek ve výši průměrného výdělku za dobu, kterou zaměstnanec propracoval. V tom případě tedy zaměstnanec dostane dvojnásobnou odměnu.
Pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem domluvili na práci ve svátek, v editaci pracovní směny je položka Práce ve svátek nastavena na ANO. Den svátku je v záložce Plán označen jako svátek (malá ikona) s pracovním plánem dle přiřazené pracovní směny. V reportu je odpracovaná doba zaznačena jako běžná odpracovaná doba a řádek dne je barveně označen tak, aby značil práci ve svátek (za kterou náleží příplatek).
Svátky jsou definovány podle kalendáře svátků. V současné době nabízíme následující kalendáře svátků:
Nový rok / Den obnovy samostatného českého státu (1.1.)
Velký pátek
Velikonoční pondělí
Svátek práce (1.5.)
Den vítězství (8.5.)
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (5.7.)
Den upálení mistra Jana Husa (6.7.)
Den české státnosti / Den vzniku samostatného československého státu (28.9.)
Den boje za svobodu a demokracii (17.11.)
Štědrý den (24.12.)
1. svátek vánoční (25.12.)
2. svátek vánoční (26.12.)
Deň vzniku Slovenskej republiky (1.1.)
Zjavenie Pána (6.1.)
Veľký piatok
Veľkonočný pondelok
Sviatok práce (1.5.)
Deň víťazstva nad fašizmom (8.5.)
Sviatok svätého Cyrila a Metoda (5.7.)
Výročie SNP (29.8.)
Deň Ústavy Slovenskej republiky (1.9.)
Sedembolestná Panna Mária (15.9.)
Výročie Deklarácie slovenského národa (30.10.2018)
Sviatok všetkých svätých (1.11.)
Deň boja za slobodu a demokraciu (17.11.)
Štedrý deň (24.12.)
Prvý sviatok vianočný (25.12.)
Druhý sviatok vianočný (26.12.)
New Year’s Day (1.1.)
Martin Luther King Day
Presidents‘ Day
Memorial Day
Independence Day (4.7.)
Labor Day
Columbus Day
Veterans Day (11.11)
Thanksgiving Day
Day after thanksgiving
Christmas Day (25.12.)
元旦
春节
春节
清明节
劳动节
端午节
中秋节
国庆节
Neujahr (1.1.)
Karfreitag
Ostermontag
Tag der Arbeit (1.5.)
Christi Himmelfahrt
Pfingstmontag
Fronleichnam
Tag der deutschen Einheit (3.10.)
Allerheiligen (1.11)
1. Weihnachtstag (25.12.)
2. Weihnachtstag (26.12.)
Nowy Rok (1.1)
Trzech Króli (6.1.)
Zmartwychwstanie Pańskie – Niedziela Wielkanocna
Poniedziałek Wielkanocny
Święto Pracy (1.5.)
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja (3.5.)
Zesłania Ducha Świętego – Zielone Świątki
Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego (15.8.)
Wszystkich Świętych (1.11)
Odzyskanie Niepodległości (11.1.)
Boże Narodzenie (25.12.)
Na požadavek je možné implementovat další kalendáře svátků.
Kalendář svátků lze nastavit pro celou firmu v Administrace – Firmy – editace firmy – záložka Obecné – Kalendář svátků. Pokud není nastaveno jinak, platí takto nastavený kalendář svátků pro všechny pracovní skupiny a uživatele.
V případě potřeby je možné nastavit jiný kalendář svátků pro konkrétní uživatele nebo celé pracovní skupiny:
- v Administrace – Pracovní skupiny – editace pracovní skupiny – záložka Obecné se nastavuje kalendář svátků, který platí pro editovanou pracovní skupinu. Buď je kalendář svátků děděn z nastavení firmy nebo je pracovní skupině nastaven kalendář svátků vlastní
- v Administrace – Uživatelé – editace uživatele – záložka Obecné se nastavuje kalendář svátků, který platí pro editovaného uživatele. Buď je kalendář svátků děděn z nastavení pracovní skupiny (pracovní skupina může mít kalendář svátků zděděný z firmy nebo nastavený kalendář svátků vlastní) nebo je uživateli nastaven kalendář svátků vlastní
Firma má několik zahraničních poboček. Uživatele rozdělíme do pracovních skupin podle toho, v jaké zemi pracují. Každé pracovní skupině pak můžeme nastavit jiný kalendář svátků. Uživatelé budou mít nastavený kalendář svátků podle toho, v jaké jsou pracovní skupině.
Firma má zaměstnance, kteří pracují v zahraniční. Firma má nastavený kalendář svátků a pouze konkrétním uživatelům se nastaví kalendář svátků jiný.
Nepřetržitý odpočinek v týdnu
(1) Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin. Nepřetržitý odpočinek v týdnu nesmí činit u mladistvého zaměstnance méně než 48 hodin.
(2) Jestliže to umožňuje provoz zaměstnavatele, stanoví se nepřetržitý odpočinek v týdnu všem zaměstnancům na stejný den a tak, aby do něho spadala neděle.
(3) V případech uvedených v § 90 odst. 2 a u technologických procesů, které nemohou být přerušeny, může zaměstnavatel rozvrhnout pracovní dobu zaměstnanců starších 18 let pouze tak, že doba nepřetržitého odpočinku v týdnu bude činit nejméně 24 hodin, s tím, že zaměstnancům bude poskytnut nepřetržitý odpočinek v týdnu tak, aby za období 2 týdnů činila délka tohoto odpočinku celkem alespoň 70 hodin.
(4) Jestliže to je dohodnuto, může být v zemědělství poskytnut nepřetržitý odpočinek tak, že bude tento odpočinek za období a) 3 týdnů činit celkem alespoň 105 hodin, b) 6 týdnů činit při sezónních pracích celkem alespoň 210 hodin.
Při vytváření pracovních plánů v editaci pracovních směn je třeba dbát na správné rozvržení pracovní doby.
Pracovní plány, ať už se jedná o typ práce – pevná, práce – pružná, práce – celopružná nebo práce – volná, by měly být rozvrženy tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin (u mladistvého zaměstnance alespoň 48 hodin) a pokud to umožňuje provoz zaměstnavatele, stanoví se nepřetržitý odpočinek v týdnu všem zaměstnancům na stejný den a tak, aby do něho spadala neděle.
Zaměstnanec pracuje v pátek ve dvanáctihodinové pracovní směně, která končí ve 23 hodin. Další výkon práce je možné mu naplánovat nejdříve od neděle od 10:00. Pokud by zaměstnanec byl povolán v sobotu do práce, aby od 15:00 do 23:00 pracoval, může mu zaměstnavatel nepřetržitý odpočinek poskytnout jedině po této pracovní směně, takže v pondělí zaměstnanec může nastoupit do práce nejdříve v 10:00.
Nepřetržitý odpočinek mezi první a druhou směnou je 35 hodin:
Nepřetržitý odpočinek mezi sobotní a pondělní směnou je 35 hodin: